Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPeugeotPontiac
PorscheQorosRace of Champ
RenaultRolls RoyceSAAB
SEATShellSkoda
SlovakiaRingsmartSpyker
Ssang YongSubaruSuzuki
TataTatraTesla
ThinkToyotaTrabant
VolkswagenVolvoWiesman
NOVINKY
Mysliaci robot Asimo (02.04.2009)

Prvú technológiou rozhrania mozog-stroj (BMI) na svete, ktorá s využitím elektroencefalografie (EEG), blízkej infračervenej spektroskopie (NIRS) a novovyvinutej technológie odberu informácií umožňuje ovládať robota samotnou ľudskou myšlienkou, vyvinuli v Japonsku. Nepotrebuje žiadny fyzický úkon, ako napríklad stláčanie tlačidiel. Ďalší vývoj tejto technológie bude zahŕňať jej spojenie s inteligentnými a robotickými technológiami na uplatnenie pri produktoch s rozhraním priateľským pre ľudí.

Počas procesu ľudskej myšlienky sa v mozgu vytvára slabý elektrický prúd a mení sa prietok krvi. Najdôležitejším faktorom vo vývoji technológie BMI je presnosť merania a analýza týchto zmien. Novovyvinutá technológia BMI využíva EEG, ktorá meria zmeny v elektrickom potenciáli na koži na hlave, ďalej NIRS, ktorá meria zmeny v cerebrálnom krvnom toku, a nakoniec novovyvinutú technológiu odberu informácií, ktorá umožňuje štatistické spracovanie komplexných informácií z týchto dvoch typov senzorov. Vďaka skombinovaniu týchto technológií je možné rozpoznávať mozgové aktivity s vysokou presnosťou, bez akéhokoľvek fyzického pohybu a len na základe samotnej ľudskej myšlienky.

Technológia BMI, predstavená v roku 2006, používala na meranie mozgových aktivít funkčné zobrazovanie magnetickou rezonanciou (fMRI). Veľké rozmery a silné magnetické pole generované skenerom fMRI obmedzovali miesta a podmienky, v ktorých ho bolo možné použiť. Nové meracie zariadenie používa senzory EEG a NIRS, vďaka čomu je možné prenášať ho a používať na rôznych miestach.

Najprv sa na hlavu používateľa umiestnia senzory EEG a NIRS. Potom je používateľovi poskytnutá jedna zo štyroch vopred určených možností častí tela (pravá, ľavá ruka, nohy, jazyk). Používateľ si predstaví pohybovanie touto časťou tela bez vykonania akéhokoľvek fyzického pohybu. Súčasne sa zmerajú zmeny v mozgových vlnách a cerebrálnom krvnom toku, ktoré sú spustené mozgovou aktivitou. Získané údaje sa analyzujú v reálnom čase, a tým sa rozozná, čo si používateľ predstavil. Po prijatí výsledku urobí humanoidný robot ASIMO od spoločnosti Honda zodpovedajúce pohyby, čiže napríklad zdvihne ruku alebo nohu. V testoch sa dosiahol najvyšší stupeň presnosti na svete – vyše 90 %.

Spoločnosti Honda a ATR od roku 2005 uskutočňujú výskum a vývoj technológie BMI a skúmajú potenciál nového rozhrania, ktoré prepája ľudí so strojmi. Spoločnosť Honda hľadá možnosti uplatnenia tejto technológie pri produktoch s rozhraním priateľským pre ľudí prostredníctvom spojenia s inými technológiami, ako sú napríklad technológie umelej inteligencie a robotiky. V máji 2006 spoločnosti Honda a ATR úspešne vyvinuli technológiu BMI využívajúcu skener fMRI a podarilo sa im po prvý raz na svete úspešne ovládať ruku robota dekódovaním mozgových aktivít bez implantátov zväzkov elektród alebo špeciálneho výcviku používateľa.


späť

Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.