Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NOVINKY
Raketový nástup Mini (27.02.2011)

Zaujímavú štúdiu Mini Rocketman Concept uvidia návštevníci autosalónu v Ženeve (3.-13. marca 2011) ako prví. Svojou koncepciou oživuje ducha klasického Mini po stránke maximálneho využitia priestoru pri Minimálnych vonkajších rozmeroch. Mini Rocketman Concept má tri dvere, usporiadanie sedadiel 3+1 a na dĺžku meria iba niečo vyše troch metrov.
Mini Rocketman Concept je odpoveďou na požiadavky mobility v mestách pre budúcnosť. Dizajn je ladený maximálne dynamicky: robustné tvary, výrazné línie, rozmerné kolesá a lemy blatníkov. Prednej časti dominujú veľké okrúhle predné svetlá a mreža chladiča s chrómovaným lemovaním.
Karoséria štúdie Mini Rocketman Concept je postavená na báze karbónového monokoku. Tento materiál bol zámerne ponechaný  na niektorých miestach v odhalenej forme: okrem iného v oblasti predného nárazníka, či v priestore pre nohy pasažierov alebo okolo stredovej konzoly.
Na dĺžku meria koncept 3,419 metra, čo znamená len o pár centimetrov viac, než prapredok z roku 1959. Na šírku meria 1,9 metra (vrátane spätných zrkadiel) a toto vozidlo je vysoké 1,4 metra. Jeho proporcie sú v súlade s tradíciou klasického Mini, ale aj s modelovou ponukou aktuálneho moderného auta tejto značky.
Prstenec LED svetiel po obvode funguje ako tlmené svetlá. Smerovky sú integrované v štýle aktuálnych modelov Mini. Pri pohľade zboku obieha presklenie kabíny obvod vozidla bez vizuálneho prerušenia stĺpikmi, vďaka čomu sa strecha typicky „vznáša“ nad sklenou časťou vozidla.
Koncept je postavený na veľkých 18-palcových kolesách s aerodynamicky optimalizovaným dizajnom, špeciálne vyvinutým pre tento koncept. Významnou dizajnovou a zároveň funkčnou novinkou sú bočné dvere. Otvárajú sa spoločne s prahmi vozidla, čo podstatne uľahčí prístup do interiéru. Vďaka inovatívnemu systému dvojitých pántov je otváranie a nastupovanie maximálne uľahčené aj v prípade tesného priestoru, napríklad na parkovisku. Pánty, vyrobené z karbónu, sú pri zatvorených dverách viditeľné navonok, čo je prvok, spájajúci nový koncept s klasikou spred pol storočia.
Trapézovito tvarované zadné svetlá sú vyrobené v štýle projektorov: smerové svetlá, brzdové svetlá a zadné obrysové svetlá sa premietajú na karosériu vozidla. Aj tu sa využila technológia vysokovýkonných LED diód.
Kreatívny dizajn a inovatívne technológie vylepšili prístup do batožinového priestoru. Jeho veko je dvojdielne: horná časť, pripevnená k streche, sa otvára vysoko dohora, kým dolná časť sa vysúva o 350 mm smerom von ako zásuvka. Možnosti využitia novej zásuvky sú mimoriadne variabilné, okrem iného poslúži aj ako nosič na batožinu.
Usporiadanie sedadiel a ovládacích prvkov je zárukou maximálnej všestrannosti. Sedadlá s nízkou hmotnosťou a pre Mini typickým tvarom garantujú športovo výrazné bočné vedenie a zároveň komfort. Tri hlavné sedadlá sa dajú pozdĺžne posúvať. Štvrté, dodatočné, umiestnené vzadu, má sklopnú opierku a jeho miesto sa dá plnohodnotne využiť na odkladanie batožiny. Variabilné je aj usporiadanie troch hlavých sedadiel, ktoré otvára priestor pre niekoľko rozličných scenárov mobility, v závislosti od pomeru osôb a batožiny na palube.
Pre MINI Rocketman Concept vyvinuli prevratnú koncepciu ovládania, ktorá spája základné princípy z dizajnovej histórie MINI s inovatívnymi funkciami. Nad volantom – priamo v zornom poli vodiča – sa nachádza prístroj, v ktorom je umiestnený otáčkomer a displej palubného počítača. Veľkoformátový centrálny rýchlomer má trojdimenzionálnu grafiku s plnofarebným zobrazením vo vysokom rozlíšení, na ktorej sa zobrazené položky dajú zoraďovať v priestorových rovinách pod alebo nad seba, podľa zvolenej dôležitosti.  
Na pravej strane volantu je okrem klasických tlačidiel umiestnená navigačná guľa, inšpirovaná podobnými zariadeniami pri počítačoch. Jednotlivé menu, ktoré sa takto dajú ovládať, vodič aktivuje dotykom gule. V samotnom menu sa pohybuje pomocou kurzora a výber položky prebieha takisto formou dotyku.
Systémy navigácie, komunikácie a zábavy prináša Mini Rocketman Concept ako výsledok neustále pokračujúceho vývoja na poli automobilovej konektivity. Množstvo nových prvkov je na báze internetu.
Veľmi zaujímavý z oblasti konektivity je spomínaný zobrazovací systém v strede centrálneho rýchlomera: je odnímateľný a môže poslúžiť ako prenosná dátová jednotka pre prípad, že si chcete funkcie nakonfigurovať doma na počítači.
späťNapíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.