Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenDaciaDodge
DonkervoortEssen EMSEuroNCAP
FerrariFIATFisker
FordFrankfurt2011Geneva2011
GoodyearGumpertHamann
HondaHummerHyundai
InfinitiIVECOJaguar
JeepKiaKoenigsegg
KTMLadaLamborghini
LanciaLand RoverLexus
LincolnLotusMaserati
MaybachMazdaMcLaren
Mercedes-BenzMiniMitsubishi
MorganNissanOpel
PaganiPeugeotPontiac
PorscheRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NOVINKY
Rosina mal najlepší čas na jedno kolo (21.08.2011)

Európsky šampionát FIA GT3 sa v tohtoročnej sezóne skladá zo šiestich pretekárskych víkendov, pričom v rámci každého z nich sa koná dvojica pretekov. V poradí piaty pretekársky víkend sezóny spomínaného seriálu sa predstavil 20. 21. augusta 2011 aj na jedinom slovenskom pretekárskom okruhu, na Slovakia Ringu.
Na štarte FIA GT3 European Championship nechýbali dve čisto slovenské posádky Štefan Rosina s Antonom Kiabom na oranžovom Lamborghini Gallardo LP 600 s číslom 25 a Ján Daniš - Zdenko Mikuláško s vozidlom Ferrari 458 Italia a štartovným číslom 20. So zahraničnými pilotmi sa striedali počas pretekov na 1 hodinu Filip Sládečka (s Nemcom Patrickom Hirschom) na Mercedese SLS AMG a Jirko Malchárek (s Francúzom Didierom André) na Audi R8.
Najväčším sobotňajším lákadlom boli historicky prvé preteky seriálu FIA GT3 European Championship – Admiral GT3 Weekend na Slovensku. V sobotňajších pretekoch potešil divákov najmä Štefan Rosina, keď zajazdil najrýchlejší čas na jedno kolo. To znamenalo pole position do nedeľňajších hodinových pretekov. V sobotu štartovali Slováci na Lamborghini z 8. radu, keďže sa bral do úvahy o niečo slabší Kiabov čas. Talentovaný mladík sa však pred domácim publikom vytiahol a odovzdával štafetu Rosinovi ako desiaty. Náš úspešný reprezentant potom v jednej chvíli bojoval o 4. priečku, aby napokon neriskoval v tesnom súboji s ďalšími dvoma súpermi a cieľom prešiel ako šiesty. Pred ním preťal cieľovú čiaru na piatom mieste Filip Sládečka. Daniš s Mikuláškom dokrúžili na 18. mieste a Malchárek preteky nedokončil.
O to väčšmi sa diváci tešili na výkony slovenských jazdcov v nedeľu. Jazdilo sa od 11:15 h, opäť pod belasou oblohou, no slastné chvíle, keď bol Rosina na čele pretekov, prekazil defekt na jeho Lamborghini. Po ďalšom defekte a s poškodeným závesom zadného kolesa museli z dobre naštartovaných pretekov Rosina s Kiabom 9 kôl pred koncom odstúpiť. Slabou náplasťou pre Rosinu bol najlepší čas na jedno kolo 2:02,363 min., ktorý zaznamenal v 5. kole pretekov. V kvalifikácii dosiahol dokonca čas 2:01,076 min.
Žiaľ, nedarilo sa ani Sládečkovi s Hirschom, ktorých smola prikvačila už v siedmom kole. A tak slovenskú vlajku udržali najvyššie (18.) Daniš s Mikuláškom. Malchárek s Francúzom Didierom André skončili v cieli 23. Skvelý úspech zaznamenal Čech Jarek Janiš (vedie svorku na spodnej snímke), keď s Rusom Leonidom Machitskym skončili na 2. mieste. V oboch pretekoch boli v priemere najúspešnejší Maďar Csaba Walter s Nemkou Claudiou Hurtgen na BMW Z4, so ziskom dvoch tretích miest. V sobotu i v nedeľu triumfovali pretekári na Mercedese SLS AMG – Baumann/Bosi a Francúzi Giaque/Parisy.
V ďalších kategóriách sa divákom predstavili aj ďalší najlepší slovenskí okruhoví pretekári, ba na štarte triedy D4 nechýbali ani jazdci, ktorí sú známi z pretekov do kopca (Konček, Rajnoha). Z nich nestarnúci Julo Konček s Vauxhallom Vectra bol najlepší so Slovákov v triede D4 – 2000, kde dojazdil celkovo 4.
Po perfektne rozbehnutej sezóne v rámci seriálu Bohemia Clio Cup, kde Skaličan Miro Horňák pred poslednými pretekmi vedie priebežné poradie o desať bodov, mohli slovenskí fanúšikovia motoristického športu sledovať Mira aj na Slovakia Ringu. Avšak nie za  volantom tradičného Renaultu Clio, ale v rámci vytrvalostných pretekov vo vozidle Škoda Fabia sedan patriaceho českému tímu CP Motorsport. Miro Horňák nám vysvetlil ako prišlo k tomuto spojeniu: „Ešte v júni ma oslovil CP Motorsport so žiadosťou či by som im nepomohol s nastavením podvozku sedanu Škoda Fabia na okruhu. Slovo dalo slovo a jedného dňa sme sa stretli v Moste. Už po prvých kolách sa mi auto zapáčilo a keď prišla ponuka tímu, či by som s nimi nešiel vytrvalostné preteky na Slovakia Ringu, hneď sme sa dohodli.“
Bohužiaľ, Horňákovi sa nedarilo a štyri kolá pred koncom musel z pretekov odstúpiť. Smoliarom bol v sobotu aj Matej Homola, ktorý ani neodštartoval, lebo jeho Alfa Romeo mala poruchu na prevodovke. Navyše do neho po štarte (kde zostal stáť) narazil zozadu jeden zo súperov.
Vari najspokojnejší po pretekoch bol výkonný riaditeľ Slovakia Ringu Ing. Tomáš Vranka: „Máme za sebou zaujímavý víkend plný adrenalínových momentov. Považoval som za úspech, keď sa nám podarilo dostať preteky FIA GT3 na Slovakia Ring, ale teraz som spokojný o to viac, že sme ich aj úspešne zvládli. Do nášho areálu zavítalo 17 500 divákov, pre ktorých sme sa snažili okrem automobilových lahôdok pripraviť aj pestrý sprievodný program, a tak verím, že zo Slovakia Ringu odchádzali so skvelými zážitkami. Máme motiváciu aj do budúcna participovať na významných podujatiach a dúfam, že latku ktorú sme nastavili, budeme schopní posúvať stále vyššie.“
Ivan Václavík
Foto: Ján Zemiar








späť











Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk
Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.