Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPeugeotPontiac
PorscheQorosRace of Champ
RenaultRolls RoyceSAAB
SEATShellSkoda
SlovakiaRingsmartSpyker
Ssang YongSubaruSuzuki
TataTatraTesla
ThinkToyotaTrabant
VolkswagenVolvoWiesman
NOVINKY
Smart a BASF otvorili dvere do budúcnosti (18.09.2011)

Spoločnosť BASF zverejnila informácie o najnovších technológiách, ktoré boli vyvinuté a po prvýkrát použité v novom koncepte malého automobilu Smart Forvision. Vystavujú ho aj na salóne IAA vo Frankfurte. Spája futuristicky dizajn s technológiami, zameranými na energetickú účinnosť, ľahké materiály a teplotný manažment. Vďaka týmto technológiám je možné zvýšiť dojazd elektromobilu o 20 percent.
Smart je od prvopočiatku priekopníkom v oblasti mestskej mobility a vďaka vozidlu Smart Fortwo s elektrickým pohonom spoločnosť poukazuje na smerovanie ďalšieho vývoja premávky v mestách na celom svete. Spolu s BASF, najväčším automobilovým dodávateľom v chemickom priemysle, dáva Smart jasne najavo, kto hrá prím v technológiách budúcnosti a v nových podnetoch vôbec.
Na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte IAA 2011 je prezentovaná spoločná koncepcia automobilu Smart Forvision, ktorý spája futuristický dizajn s technológiami zameranými na energetickú účinnosť, ľahké materiály a teplotný manažment.  
Na streche modelu Smart Forvision zaujmú šesťuholníkové transparentné plochy. Prvou je strecha prepúšťajúca svetlo, ktorá súčasne produkuje energiu. Technologicky ide o vyplnené solárne panely, ktoré sú založené na organických farbách nanášaných na strechu. Farby solárnych článkov sú aktivované svetlom. Už pri rozptýlenom a slabom svetle produkujú dostatočnú energiu, aby poháňali nielen multimediálne komponenty, ale aj tri ventilátory, ukryté v interiéri automobilu, ktoré podporujú klimatizáciu.
Ak vozidlo stojí na slnku, pomocou fotovoltaiky je zabezpečené vetranie, teda auto je trvalo ochladzované. Vďaka novej technológii článkov bolo možné rozvinúť ďalší potenciál vo zvýšení účinnosti a využiť takto vytvorenú energiu pre ďalšie potreby.
Pod solárnymi panelmi je ďalšia novinka: priehľadné organické ľahké diódy (OLED), ktoré osvetľujú interiér vozidla pri otvorených dverách. Pri vypnutom stave umožňujú voľný výhľad cez ne. Za denného svetla tak vzniká efekt strešného skla, kým v noci plochy pôsobia príjemne a neoslepujú. Vďaka možnosti výberu ľubovoľnej farby ponúkajú nové OLED nielen viac slobody pre dizajn, ale taktiež spotrebujú menej ako polovicu energie v porovnaní s pôvodnými úspornými žiarivkami.
Smart Forvision prináša svetovú novinku pre hmatateľné zníženie hmotnosti a nezameniteľný pôvab dizajnu: prvé, sériovo vyrábané, celoplastové disky kolies. Veľmi ľahký materiál, vyvinutý spoločnosťou BASF, umožňuje na každom kolese úsporu hmotnosti troch kilogramov. Tento plastový materiál obsahuje v porovnaní s klasickými polyamidovými kompozitnými látkami dlhé posilňovacie vlákna, ktoré zlepšujú jeho mechanické vlastnosti. Výsledkom je skvelá tepelná a chemická stálosť, dynamická pevnosť, odolnosť a dobrá dlhodobá výkonnosť. Prvé intenzívne skúšky produktu vo vozidle Smart preukázali schopnosti výkonu plne plastových kolies a možnosť ich sériovej výroby.
I niektoré ďalšie časti, napríklad dvere, sú zhotovené z karbónových zosilnených vlákien epoxidovej živice – vysoko pevného materiálu. Použitie týchto látok umožnilo hmotnostné úspory viac ako 50 % oproti oceli, poprípade okolo 30 % v porovnaní s hliníkom. Vďaka rýchlemu času tvrdnutia sú živicové systémy spoločnosti BASF vhodné taktiež na produkciu väčšieho množstva.
Jedinečná fúzia účinného teplotného manažmentu a energie úsporných ľahkých materiálov umožňuje multifunkčné, komfortné sedenie. Vo vozidle Smart Forvision sú po prvýkrát skombinované viaceré inovatívne produkty. Základnú bázu tvorí nový, ľahký a samonosný materiál sedadiel.
Prechádzajúci výskum ukázal, že ľudské telo prijíma teplo účinne len na niekoľkých svojich kontaktných bodoch. Preto v Smarte Forvision nahrádzajú tenké tkaniny s vodivým povlakom pôvodné vyhrievanie sedadiel. Spolu s priamym vyhrievaním stredných a spodných partií chrbta prispievajú tieto textílie k príjemnému pocitu tepla. Ššetria nielen energiu, ale aj  hmotnosť a nachádzajú sa taktiež v lakťových opierkach dverí, aby zabezpečovali vyhrievanie i v týchto citlivých oblastiach.
O komfort sa pri súčasnej hmotnostnej úspore stará penový materiál sedačky. Ten od spoločnosti BASF váži o 10 až 20 % menej ako iné látky a zároveň ponúka možnosť rozdielneho stupňa tvrdosti na rôznych miestach čalúnenia, čo so sebou nesie značnú ergonometrickú výhodu.   
V sedadle integrovaný vliselín svojou pasívnou klimatizáciou podstatne prispieva k pohodliu pri sedení. V porovnaní s pôvodnými klimatizovanými sedačkami sa odľahčená sedačka zrieka komplexnosti a s tým spojenej spotreby energie, ktorá doposiaľ vznikala mechanickou ventiláciou.
Klimatizácia a vyhrievanie vozidla znamená veľké množstvo straty energie, preto sa experti Smartu a BASF zamerali na oblasť teplotného manažmentu. Smart Forvision ukrýva celý rad prvkov, ktoré zabezpečujú účinné klimatizovanie automobilu.
Teplotný štít, ktorý v automobilovom priemysle doposiaľ nebol použitý, obsahuje nový druh infračervenej reflexnej fólie vyrobenej spoločnosťou BASF, ktorá je použitá v čelnom skle a bočných oknách, aby chránila interiér vozidla pred zahrievaním. Integrovaná medzi tabuľami bezpečnostných skiel sa nekovová fólia stará o to, že je infračervené žiarenie účinne pohlcované. Vďaka jej vysokej priehľadnosti je možné naniesť ju taktiež na tónované sklá , pričom zabezpečuje doposiaľ nedosiahnuteľnú ochranu pred lúčmi a vonkajším teplom. V porovnaní s fóliami, ktoré sú dnes používané v mnohých autách, pohlcuje nová fólia aj infračervené slnečné žiarenie. Rádiové vlny, nutné pre GPS, Bluetooth, mobilný telefón alebo pre mýtny systém, môžu samozrejme sklom nerušene prejsť.
V karosérii zabudované vysoko výkonné plastové materiály od BASF spríjemňujú interiérovú teplotu vo vozidle. V lete interiér príjemne vychladzujú, v zime naopak chránia proti zime. Vďaka svojej veľkej účinnosti môžu byť zabudované už pri malom objeme v celom vozidle. S týmto vyhrievacím systémom objavili BASF a Smart doposiaľ nepoznané možnosti vo svete automobilizmu.
Náterový systém vozidla odráža infračervené lúče a je zároveň extrémne odolný voči poškriabaniu. Navyše je doplnený o ďalšie dva dôležité aspekty: teplotný manažment a brilantný, vysoko kvalitný vzhľad laku, ktorý podčiarkuje dizajn Smartu Forvision. Model vyniká bielym lakom, vyvolávajúcim efekt snehovej vločky, ktorá dodáva vozidlu kovový vzhľad. Má to aj dôležitý sprievodný efekt: biela farba zvlášť dobre pohlcuje teplé slnečné lúče a svetlo. Ale i s tmavými lakmi zostáva povrch vozidla (vďaka farebným pigmentom BASF) efektný. Pigmenty spôsobujú, že tepelné žiarenie je odrážané, nie pohlcované. To vedie k zníženiu teploty na povrchu vozidla až o dvadsať stupňov a v interiéri o pokles približne 40 stupňov.
Koncové svetlá pripomínajú malé turbíny lietadla a dávajú zadnej časti futuristický a športový vzhľad. Svetlomety sú zdôraznené prstencom, ktorý zaisťuje denné osvetlenie a sú v nich i smerovky. Svetlá dopĺňajú sympatický vzhľad prednej masky Smartu Forvision.
Futuristický vzhľad interiéru podčiarkuje biely volant, pripomínajúci kormidlo lietadla. Vedľa funkčných tlačidiel sa tu nachádza i ukazovateľ stavu nabitia batérií. Smart Forvision je dôkazom, že elektromobilita so sebou neprináša len jazdu bez emisií. Je zároveň nástrojom na zavedenie nových technológií v automobilovom priemysle.
Použité technológie v koncepte Smart Forvision umožňujú zvýšenie dojazdu elektromobilov. Práve možnosti dojazdu stoja vždy v centre všetkých debát o elektromobiloch. Maximálna efektivita vynaloženej energie, inteligentný teplotný manažment a využitie vhodných ľahkých materiálov môžu zvýšiť dojazd elektromobilov až o 20 percent.
Viac informácií o koncepte Smart Forvision je k dispozícii na webovej stránke www.smartforvision.basf.com.späť

Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.