Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NOVINKY
Ako vyrábajú Lexus RX 450h? (01.10.2009)

Lisovanie pod Niagarou
Pod skratkou TPS je ukrytý Toyota Production System, ktorého prednosti pomáhajú pri výrobe automobilov Lexus. Napríklad výroba hybridných automobilov Lexus RX 450h je premyslená do posledného detailu. Na záver je každý vyrobený automobil podrobený dôkladnej finálnej kontrole kvality. Keďže výroba hybridnej hnacej sústavy vyžaduje používanie unikátnych technológií, bola táto úloha od augusta 2008 zverená novému závodu Kokura, ktorý sa ako prvý na svete špecializuje na výrobu hybridných jednotiek. Kokura patrí pod správu spoločnosti Toyota Motor Kyushu, ktorá zabezpečuje kompletnú výrobu modelu Lexus RX 450h v závode Miyata.
Základy vysokej kvality každého vozidla sa kladú už v lisovni pri výrobe plechov, z ktorých sa zvára samonosná karoséria. Kvalitu výliskov určujú nielen nástroje na tvarovanie plechov, ktoré podliehajú pravidelným kontrolám a údržbe, ale i dôsledná starostlivosť o čistotu prostredia, kde plechy lisujú. Lebo hoci to tak nevyzerá, výsledok lisovania môže negatívne ovplyvniť i nepatrná čiastočka prachu s veľkosťou peľového zrnka. Obzvlášť v priebehu pieskovania a umývania tvarovacích nástrojov sa do ovzdušia uvoľňuje veľké množstvo prachu, ktorý sa následne veľmi účinne zachytáva pomocou špeciálnej vodnej clony zvanej Niagara.

Zváranie

Približne 300 dokonalých výliskov prechádza pod „rukami“ najvyspelejších robotov, ktorí ich takmer 5000 bodových zvarov spájajú do surovej karosérie. Tá vyniká nielen rozmerovou presnosťou, ale i vysokou tuhosťou. Čím je tuhšia karoséria, tím lepšie sú predpoklady pre vynikajúce jazdné vlastnosti, pohodlie a akustický komfort. Tuhosť a pevnosť jednotlivých oblastí karosérie možno pozitívne ovplyvniť vyšším počtom zvarov.
Lakovňa
Z karosárne putuje karoséria do lakovne, čo je ďalšie miesto, kde môžu technici, inžinieri i samotní pracovníci vo výrobe ovplyvniť snahu po dokonalosti, ktorá je typická pre automobily značky Lexus. Pre výslednú kvalitu laku je neprítomnosť cudzorodých častíc nevyhnutnosťou. Lakovňa závodu preto používa obdobu systému cirkulácie a čistenia vzduchu, známeho z výroby polovodičových súčiastok. Výsledkom je rovnaká čistota vzduchu, aká je v zemskej stratosfére. Laky sa nanášajú v niekoľkých vrstvách automatizovanými procesmi. Keďže však dokonalý lak karosérie hraničí s umením, nezaobíde sa celý proces bez práce zručných rúk. A preto po priľnutí laku na zvislých plochách robia špeciálne školení pracovníci ešte ručné leštenie týchto povrchov vodou.
Výroba hybridného modulu
Kým karoséria prechádza lakovňou, v závode Kokura sa venujú náročnej výrobe hybridného modulu hnacej jednotky. I tu zohráva čistota vo výrobných halách extrémne dôležitú úlohu pri zabezpečení najvyššej úrovne kvality. Predovšetkým pri výrobe elektromotorov musí byť maximálne bezprašné prostredie. Náročná vzduchotechnika preto reguluje tlak v jednotlivých priestoroch tak, aby bol vždy vyšší než vonku. To vylúči vnikanie lietajúceho prachu dovnútra. Prísnej regulácii podlieha tiež teplota a vlhkosť vzduchu. Zamestnanci musia nosiť špeciálne odevy bez vreciek a dodržiavať príslušné ustanovenia pre zachovanie dokonalej čistoty.
Logistika
Finálna montáž sa robí v čistom a tichom prostredí, aby sa pracovníci mohli lepšie sústrediť na svoju činnosť a sluchom kontrolovať priebeh vlastnej práce. Príjemné pracovné prostredie zvyšuje produktivitu, kvalitu a presnosť výroby. K menšej hlučnosti prispievajú dopravníky s uretánovými valčekmi a namiesto bežne rozšírených pneumatických nástrojov sa na doťahovanie matíc a skrutiek používajú elektrické nástroje, ktoré sú nielen tichšie, ale aj oveľa presnejšie. Pri montáži niekoľkých tisícok dielcov zohráva významnú úlohu prepracovaná logistika, ktorej cieľom je dodať správny dielec na správne miesto v správny čas.
Lexus v tejto oblasti zaviedol systém SPS (Set Part System), v rámci ktorého sa všetky súčiastky, potrebné na montáž konkrétneho vozidla, pohybujú po linke spoločne s daným vozidlom. Vďaka tomu je možné jednoducho a spoľahlivo realizovať i veľmi špecifické objednávky zákazníkov.
Kontrola
Súčasťou celého výrobného procesu sú neustále kontroly presnosti. Digitálne prístroje merajú napríklad medzery medzi jednotlivými panelmi karosérie alebo zarovnanie svetlometov s karosériou. Výsledky meraní sa zobrazujú na monitore vedľa výrobnej linky. Ak hodnoty nezodpovedajú špecifikáciám, nemôže karoséria vozidla odísť do ďalšej fázy výroby. Prístroje však nedokážu zaznamenať celú šírku kvalitatívnych parametrov, a preto sa k slovu dostáva vždy aj jemné zmyslové vnímanie pracovníkov „takumi“, t. j. tých najzručnejších remeselníkov vo výrobnom závode Lexus.
Testovacia jazda
Každý vyrobený automobil absolvuje pred cestou k zákazníkovi dôkladnú testovaciu jazdu a musí prejsť komorou, v ktorej sa simuluje extrémna prietrž mračien. Tá odhalí i tie najmenšie netesnosti. Niet preto divu, že vozidlá Lexus RX 450h sa môžu pýšiť najvyššou úrovňou kvality, perfektným remeselným spracovaním a špičkovým celkovým vzhľadom.
(lex)späť17.05.2010 17:58:07
LEXUS RX 450h

Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.