Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPeugeotPontiac
PorscheQorosRace of Champ
RenaultRolls RoyceSAAB
SEATShellSkoda
SlovakiaRingsmartSpyker
Ssang YongSubaruSuzuki
TataTatraTesla
ThinkToyotaTrabant
VolkswagenVolvoWiesman
NOVINKY
Téma do miliónov obývačiek (12.01.2017)

Približne osem rokov uplynulo od zavedenia pilotného pokusu v nemeckom meste Ulm, kde medzičasom už 14 000 áut priekopníka v oblasti zdieľania vozidiel, firmy car2go, mení obraz miest ako Berlín, New York alebo Chongqing. Téma sa dostala do miliónov obývačiek v krajine, čím sa stala aj stredobodom pozornosti spoločnosti.
Odborníci sú už dlho jednotní v tom, že zdieľanie vozidiel sa bude rozhodujúcim spôsobom podieľať na určovaní mobility. Ako konkrétne však vyzerá budúcnosť zdieľania vozidiel? Thomas Beermann, výkonný riaditeľ spoločnosti car2go Europe, k tomu vypracoval šesť téz:
1. Všetky sociálno-ekonomické trendy v súčasnosti podporujú myšlienku zdieľania vozidiel free floating: rastúca urbanizácia, pokračujúca digitalizácia a želanie mladších generácií radšej používať, ako vlastniť auto. Niet divu, že odvetvie zažíva rozmach. Každých 1,3 sekundy sa prenajme v priemere jedno vozidlo v rámci car2go. A to je len začiatok.
2. Zdieľanie vozidiel čaká skutočný rast. Jednotka na trhu – firma car2go – má medzičasom (s rastúcim trendom) viac ako dva milióny používateľov. Aktuálna štúdia spoločnosti zameranej na podnikateľské poradenstvo Frost & Sullivan predpovedá, že celosvetový počet používateľov systému zdieľania vozidiel bude do roku 2025 takmer päťnásobne vyšší a stúpne zo súčasných 7,9 miliónov na 36,7 miliónov.
3. Svetové metropoly potrebujú zdieľanie vozidiel free floating. Podľa Svetovej banky bude do roku 2045 žiť v mestách okolo 1,5-krát viac ľudí ako dnes – takže celkovo šesť miliárd ľudí. Už dnes tam mobilita súkromnými osobnými motorovými vozidlami naráža na svoje hranice a za následok má dopravné zápchy, nedostatok priestoru a znečistenie ovzdušia. Aktuálna štúdia Univerzity v Berkeley preukazuje, že zdieľanie áut (free floating) konceptu car2go znižuje počet vozidiel v premávke a zaťaženie dopravy v mestách, uvoľňuje cenný priestor na parkovanie a zlepšuje kvalitu ovzdušia.
4. Budúcnosť zdieľania vozidiel bude založená na elektrine. Keď budú autá v rámci koncepcie zdieľania poháňané elektricky, posilní sa pozitívny účinok na kvalitu vzduchu v oblastiach s vysokou koncentráciou obyvateľstva. Vlády podporujú a požadujú elektromobilitu už teraz, pričom budú pribúdať zodpovedajúce stimuly a obmedzenia. Firma car2go nasadzuje celkovo 1 300 elektrických modelov Smart Fortwo v Stuttgarte, Amsterdame a Madride, čím vytvára najväčší park zdieľaných elektromobilov na svete.
5. Technológia zdieľania vozidiel otvára dvere novým službám. Autá firmy car2go sú navzájom zosieťované a zobrazujú sa v reálnom čase v aplikácii na smartfóne zákazníka. Technológia môže byť základňou pre množstvo ďalších zosieťovaní a príbuzných služieb. Najnovší príklad: služba smart ready to drop mení vozidlo na dodaciu adresu a batožinový priestor na box na balíky. (Pozn. red.: na Slovensku by si vykrádači áut prišli na svoje – im stačí rozbiť sklo na aute).
6. Autonómne jazdenie zredukuje potrebné parky zdieľaných vozidiel na polovicu. Frost & Sullivan prognózujú : do roku 2025 bude mať autonómne jazdenie významný vplyv na zdieľanie vozidiel. Najskôr budú samostatne parkovať v parkovacích domoch, neskôr budú autonómne prichádzať k zákazníkom. Už teraz si firma car2go osvojila znalosti o tom, kedy, kde presne a aká je potreba mobility v mestách – podmienka na ešte efektívnejšie riadenie parkov autonómne zdieľaných vozidiel. Má to pozitívny dopad nielen na používateľa, ale aj na mestá: keďže sa zvýši vyťaženie na jedno auto, bude potrebné pri autonómne zdieľaných v porovnaní s dneškom len polovičné množstvo áut na pokrytie rovnakej potreby.
Thomas Beermann je presvedčený: „Zdieľanie vozidiel free floating rámci koncepcie car2go vzniklo, aby pretrvalo. Elektrické, autonómne a zosieťované parky zdieľaných vozidiel v budúcnosti zvýšia kvalitu života v mestách po celom svete.“späť

Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.