Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPeugeotPontiac
PorscheQorosRace of Champ
RenaultRolls RoyceSAAB
SEATShellSkoda
SlovakiaRingsmartSpyker
Ssang YongSubaruSuzuki
TataTatraTesla
ThinkToyotaTrabant
VolkswagenVolvoWiesman
NOVINKY
Smart Fortwo Electric Drive vie nadchnúť (04.07.2017)

Leto nás obšťastňuje vysokými dennými teplotami nad 30 °C a práve včas prichádza Smart Fortwo kabriolet s elektrickým pohonom na akumulátor (spotreba prúdu v kombinovanom režime: 13,0 kWh/100 km). Štýlový elektromobil spája pôžitok z vychutnávania si čerstvého vzduchu v otvorenom dvojmiestnom modeli s maximálnym potešením z jazdy. Objednávky na Smart kabriolet prijímajú od začiatku mája a jeho uvedenie na trh sa začína v júli 2017.
Kabriolet Smart Fortwo predstavuje tri automobily v jednom: stlačením tlačidla sa zmení zo zatvoreného dvojmiestneho vozidla na auto s veľkou posuvnou skladacou strechou, pričom treťou možnosťou je kabriolet s úplne otvorenou strechou. Pôžitok z vychutnávania si čerstvého vzduchu tak možno prispôsobiť počasiu, aj vlastným predstavám.
Táto flexibilita, ktorú umožňuje skladacia strecha tritop a vyberateľné strešné nosníky, je výnimočná nielen v tomto segmente. Nový Smart Fortwo kabriolet je súčasne jediným pravým kabrioletom vo svojej triede – a ako model Electric Drive jedným z mála otvorených elektrických vozidiel na trhu.
„Spomedzi našich troch elektrických modelov smart zažijete v kabriolete Smart Electric Drive všetko, čo naši zákazníci na elektromobilite zbožňujú,“ uviedla riaditeľka značky Smart Annette Winklerová. „Strecha sa otvorí za pár sekúnd, Smart potichu preletí cez mesto a vy zakúsite na vlastnej koži fantastické zrýchlenie.“
Jazdné vlastnosti sú typicky agilné a dynamické, k čomu prispieva aj mimoriadne malý priemer otáčania, ktorý s hodnotou 6,95 metra presne zodpovedá svojmu modelovému bratovi s konvenčným pohonom. Ani pri farbách a zvláštnej výbave nezostane žiadne želanie nesplnené – elektrické jazdenie je pri značke Smart maximálne individualizovateľné.
Dôležitým faktorom pre zákazníkov, kupujúcich elektrické vozidlá, je čas nabíjania. Nový Smart Electric Drive je aj v tomto ohľade výrazne komfortnejší: všetky modely sériovo disponujú novou výkonnou palubnou nabíjačkou. V USA a vo Veľkej Británii dosahuje čas nabíjania 2,5 hodiny (z 0 na 80 %) a v porovnaní s predchodcom tak kleslo zdržanie na polovicu. Prostredníctvom aplikácie smart control môžete na diaľku pohodlne sledovať nabíjanie a ovládať niekoľko ďalších funkcií, napríklad inteligentné nabíjanie.
Od prvého štvrťroku 2018 bude na želanie dostupná mimoriadne výkonná rýchlonabíjačka s výkonom 22 kW. Umožní nabíjať model Smart Electric Drive za výrazne kratší čas – za menej ako 45 minút (0 – 80 %) – ak miestne pomery umožňujú nabíjanie prostredníctvom troch fáz.
Kabriolet Smart Fortwo Electric Drive schádza v rámci sériovej výroby z pásu v závode Hambach (Francúzsko). Smart je vybavený akumulátorom od spoločnosti Deutsche Accumotive, ktorá je dcérskou spoločnosťou Daimleru. Podnik so sídlom v saskom Kamenzi vyrába elektrické srdce modelov Smart Electric Drive už od roku 2012. Pohon sa vyrába v závode Renault v meste Clèon v severnom Francúzsku.
V zadnej časti modelu Smart Electric Drive pracuje elektromotor s výkonom 60 kW (82 k) a svoju silu prenáša na kolesá prostredníctvom stáleho prevodového pomeru. Kedykoľvek poskytuje silný krútiaci moment 160 Nm. Dojazd predstavuje približne 155 km – ideálny je na mobilitu v mestskom prostredí. Maximálna rýchlosť je v prospech dojazdu elektronicky regulovaná na 130 km/h. Zrýchlenie z pokoja na 60 km/h udáva výrobca za 4,9 s  a na 100 km/h za 11,8 sekundy; dojazd 155 km. Kufor má objem 240 / 360 litrov.
Z dôvodu výkonovej charakteristiky elektromotora si Smart vystačí s jedným stálym prevodovým pomerom. Radenie je vďaka tomu nadbytočné – toto je veľká výhoda v hustej mestskej premávke. Pri cúvaní sa zmení smer otáčania motora. Okrem základného jazdného programu môže vodič zvoliť režim ECO. Ten je navrhnutý na mimoriadne efektívny spôsob jazdy. Preto je obmedzená maximálna rýchlosť, upravená krivka závislosti plynového pedála a pevne nastavený maximálny stupeň rekuperácie. Pri decelerácii alebo brzdení sa pohybová energia vozidla premieňa na elektrickú energiu – nastáva takzvaná rekuperácia na báze radaru, ktorá je aktívna v základnom jazdnom programe. Radarový snímač sleduje dopravné dianie a stupeň rekuperácie sa volí tak, aby vyhovoval aktuálnej situácii.
Na úsporu energie a získanie ešte vyššieho dojazdu disponuje Smart Electric Drive ešte aj predklimatizovaním. Napríklad teplota interiéru sa dá upraviť na požadovanú úroveň ešte kým sa vozidlo nabíja a je pripojené k zásuvke.
Vďaka aplikácii smart control možno na diaľku na smartfóne, tablete alebo PC vyvolať množstvo informácií systému electric drive a pohodlne ovládať funkcie, napríklad predklimatizovanie alebo inteligentné nabíjanie. Oproti predchodcovi boli rozšírené možnosti ovládania. Dva programovateľné časy odjazdu umožňujú, že nie je potrebné vždy nanovo nastavovať inteligentné nabíjanie a predklimatizovanie pre časté jazdy.
Modely Smart Electric Drive prekonali rozsiahlu sériovú výbavu svojich konvenčne poháňaných modelových bratov, pretože ich súčasťou je okrem iného rukoväť radiacej páky z čiernej kože, stredová konzola so zásuvkou a držiak na dva poháre, ale aj prídavný prístroj s ukazovateľom výkonu a ukazovateľom stavu nabitia akumulátora. Na želanie je dostupný zimný balík s vyhrievaným volantom. Expresívny vzhľad podčiarkuje dizajnový balík electric drive (zvláštna výbava), ktorý obsahuje exkluzívne lakovanie bezpečnostnej bunky tridion a krytov vonkajších zrkadiel vo farbe elektrická zelená. Pri farbách a zvláštnej výbave nezostáva vo všeobecnosti žiadne želanie nesplnené, pretože program individuálnych prvkov smart BRABUS tailor made je dostupný aj pre model Smart Electric Drive.
Mimoriadny model Smart Electric Drive Greenflash vyniká vo farbe elektrická zelená.
Spustením prvého elektricky poháňaného skúšobného vozidla v roku 2007 v Londýne prevzala značka Smart rolu priekopníka aj v oblasti elektromobility. Model Smart Fortwo Electric Drive bol vtedy na cestách britského hlavného mesta v počte 100 vozidiel – a to s veľkým úspechom.
Už v roku 2009 uviedla značka Smart druhú generáciu modelu Smart Fortwo Electric, ktorá bola v ponuke na 18 trhoch. Cieľom bolo zozbierať čo najviac skúsenosti o tom, ako zákazníci využívajú a nabíjajú svoje elektromobily. Veľký dopyt prekonal všetky očakávania. Namiesto plánovaných 1 000 kusov zišlo v závode Hambach z pásu vyše 2 000 vozidiel Smart Fortwo Electric Drive.
Aj tretia generácia tohto modelu dokázala od júna 2012 nadchnúť široké vrstvy kupujúcich pre svoju inovatívnu koncepciu pohonu. V roku 2013 predali v Číne prvé plne elektrické vozidlo od európskeho importéra. V Nemecku sa elektrický Smart s trhovým podielom približne 40 percent v krátkom čase prebojoval na pozíciu lídra na trhu medzi elektrickými vozidlami s akumulátorom a toto prvenstvo si dokázal udržať tri roky po sebe.
K úspechu značky prispel Smart Electric Drive aj ako súčasť vozidlového parku car2go s 1 400 vozidlami v troch mestách. Len v rámci nasadenia spoločnosťou car2go najazdili vozidlá Smart Electric Drive od spustenia výroby vyše 35 miliónov kilometrov v každodennej prevádzke.späť

Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.