Vyhľadávanie:
Podľa značky:
logo
ZNAČKA
AbarthAcuraAlfa Romeo
AllianzAlpinaAro
Aslalom 2012Aston MartinAudi
AutoslalomBentleyBMW
BugattiBuickCadillac
CaterhamChevroletChrysler
CitroenCupraDacia
DodgeDonkervoortEssen EMS
EuroNCAPFerrariFIAT
FiskerFordFrankfurt2011
Geneva2011GoodyearGumpert
HamannHondaHummer
HyundaiInfinitiIsuzu
IVECOJaguarJeep
KiaKoenigseggKTM
LadaLamborghiniLancia
Land RoverLexusLincoln
LotusMaseratiMaybach
MazdaMcLarenMercedes-Benz
MiniMitsubishiMorgan
NissanOpelPagani
PeugeotPontiacPorsche
QorosRace of ChampRenault
Rolls RoyceSAABSEAT
ShellSkodaSlovakiaRing
smartSpykerSsang Yong
SubaruSuzukiTata
TatraTeslaThink
ToyotaTrabantVolkswagen
VolvoWiesman
NOVINKY
Koncept Lexus LF-1 avizuje nový crossover (12.03.2018)

Stelesnenie nového vlajkového luxusného crossoveru v podobe konceptu LF-1 Limitless prináša na ženevský autosalón značka Lexus. Podobne ako roztavený kov, ktorý sa kutím premení na kvalitný japonský meč, aj línie konceptu Lexus LF‑1 Limitless môžu určiť tvary budúceho vlajkového luxusného crossoveru značky Lexus.
Lexus vytvoril segment luxusných crossoverov, keď pred dvadsiatimi rokmi vo svetovej premiére predstavil v Detroite model RX 300. Odvtedy do novovzniknutého segmentu vstúpilo takmer 50 konkurentov, no tento model naďalej zostáva najpredávanejším crossoverom.
Koncept Lexus LF‑1 Limitless, ktorý mal premiéru na medzinárodnom autosalóne v Detroite v roku 2018, predstavuje nový druh luxusného automobilu: vlajkový crossover. Lexus LF‑1 Limitless spája vysoký výkon s  luxusom a je ukážkou technológií, inovácie a najnovšej evolúcie dizajnu automobilky Lexus. Vďaka svojmu neobmedzenému potenciálu a možnostiam je tento koncept prispôsobený najrôznejším životným štýlom potenciálnych zákazníkov.
Rovnako neobmedzené sú aj jeho možnosti v oblasti pohonných sústav. Koncept LF‑1 by mohli poháňať palivové články, hybridná sústava, hybridný systém typu plug-in, zážihový motor alebo aj plne elektrický systém. Zhruba do roku 2025 bude každý model Lexus na celom svete k dispozícii buď ako špeciálny elektrifikovaný model, alebo bude v ponuke verzia s elektrifikovaným pohonom.
Inovatívny duch konceptu LF‑1 sa zrodil v centre výskumu dizajnu Calty v Kalifornii. Dizajnový jazyk má svoje korene v jednoduchej a zároveň elegantnej dizajnovej koncepcii, ktorá sa označuje ako roztavená katana. Toto dizajnové stvárnenie zlučuje organické tvary tekutého kovu s ostrými hranami tradičného japonského meča. Predstava tejto premeny z hladkej tekutej hmoty na pevný vytesaný tvar tvorila základ plynulého a zároveň agresívneho dizajnu päťmetrového konceptu LF‑1 Limitless.
„Toto je naša vízia nového druhu vlajkového vozidla, ktoré ponúka vlastnosti crossoveru, bez obetovania výkonu a luxusu, ponúkaného dnešnými špičkovými sedanmi,“ hovorí Kevin Hunter, prezident spoločnosti Calty Design Research. „Koncept LF‑1 Limitless je vybavený nápaditou technológiou a zároveň poskytuje vodičovi a pasažierom intenzívnejší ľudský zážitok, čim im umožňuje nadviazať s vozidlom silné citové spojenie.“
Prvým krokom sú správne proporcie. Predĺžená vzdialenosť medzi prednou nápravou a A-stĺpikom dodáva konceptu Lexus LF‑1 profil, ktorý pripomína skôr klasické automobily typu grand tourer ako karosériu typu kombi. V kombinácii s kabínou posadenou hlboko do šasi, s pohonom zadných kolies a agresívnymi 22-palcovými kolesami, ktoré sa ledva zmestia pod vypuklé blatníky, nadobúda LF‑1 mohutný postoj, ktorý na prvý pohľad vyžaruje jeho športovú silu. Nízka línia strechy a väčšia jazdná výška sú len ďalším dôkazom, že ide o crossover navrhnutý tak, aby poskytoval praktický výkon.
Rovnako ako pri všetkých súčasných modeloch značky Lexus, aj u LF-1 je základným prvkom celkového dizajnu jeho mriežka chladiča. V koncepte LF‑1 sa však jej dominantnosť posúva ešte ďalej prostredníctvom detailov, ktoré naznačujú, že vretenovitý tvar sa začína už v zadnej časti vozidla a následne sa tiahne smerom dopredu. Samotná mriežka sa vyznačuje trojrozmerným dizajnom a sú na nej použité farby, ktoré boli vyvinuté interne v samotnom centre Calty. Nie je tu použitý žiadny chróm a LF‑1 namiesto neho využíva v okolí mriežky osvetlenie LED, ktoré vás privíta pri príchode k vozidlu.
„Modely značky Lexus, ako je napríklad RX, pomohli zvýšiť celosvetovú obľúbenosť kategórie luxusných vozidiel SUV. Tento nový koncept crossoveru je víziou budúcnosti prinášajúcej dynamické jazdné vlastnosti a praktickosť, spojené do pútavejšieho a emotívneho dizajnu, ktorý prekoná očakávania v tejto kategórii vozidiel,“ hovorí Jošihiro Sawa, prezident spoločnosti Lexus International.
V zadnej časti konceptu Lexus LF‑1 je najpútavejším prvkom delený strešný spojler, pozornejší pohľad však odkrýva zaujímavé krivky a detaily na každom centimetri zadných partií vozidla. Nádherne tvarované otvory možno pôsobia ako koncovky výfukov, v skutočnosti však slúžia na odvádzanie vzduchu prúdiaceho od zadných kolies. Rozšírené boky nad kolesami slúžia ako pevné úchyty pre tvarované koncové svetlá, ktoré zasahujú hlboko do karosérie. V priestore nad svetlami je rozsiahla sklená plocha, ktorá sa tiahne ďalej až nad zadné sedadlá a vďaka použitiu deleného spojlera po bokoch strechy ponúka neobmedzený výhľad na okolitú scenériu.
Pri navrhovaní kabíny si dizajnéri dali za cieľ poskytnúť luxusné pohodlie každému pasažierovi. Priestor pre vodiča je navrhnutý tak, aby mu umožňoval sústrediť sa na riadenie. Dosiahlo sa to odstránením rušivých analógových ovládačov a tlačidiel, ktoré sú nahradené ovládacími prvkami aktivovanými pohybom a minimalistickým displejom, umiestneným priamo v zornom poli vodiča. Priestor pre predného spolujazdca je ešte viac otvorený, obsahuje ešte menej ovládačov a zahŕňa širokú palubnú dosku bez rušivých prvkov. Zadné sedadlá sú rovnaké ako sedadlá v prednej časti. Cestujúci vzadu majú k dispozícii veľký priestor pre nohy, ako aj samostatné displeje, umožňujúce nastavenie klimatizácie alebo využitie možností zábavného systému.
Kľúčovú rolu vo vzhľade a atmosfére interiéru zohráva aj osvetlenie. Po stlačení tlačidla Start sa spustí pôsobivá sekvencia vnútorného osvetlenia, ktorá závisí od toho, ktorý z dostupných jazdných režimov je aktivovaný. Luxusný charakter konceptu LF‑1 umocňujú technológie, ktoré rozširujú možnosti ponúkané pre vodiča. Prvou z nich je režim Chauffeur, ktorý umožňuje jazdu bez pomoci rúk, s využitím elektronicky ovládaného riadenia, brzdenia, akcelerácie, svetiel a smeroviek vozidla. Všetky ovládacie prvky pohonnej sústavy a displeje režimov sú umiestnené na volante, aby sa vodič mohol sústrediť na cestu a naplno si vychutnávať zážitok z jazdy. Vďaka tomu vozidlo umožňuje plynulú a bezstarostnú jazdu s maximálnou efektivitou a minimálnym rizikom nehody.
Súčasťou výbavy je aj štvorrozmerný navigačný systém, ktorý v porovnaní s tradičnými systémami pridáva do rovnice navigácie aj aspekt času. Odporúča tiež zastávky na natankovanie paliva, prestávky na oddych a dokáže dokonca ponúknuť aj rezerváciu hotela. Navigačné pokyny a informácie o trase sa zobrazujú na palubnom monitore, obrazovkách zábavného systému pre zadné sedadlá alebo na bezdrôtovo pripojených tabletoch a smartfónoch cestujúcich. Koncept Lexus LF‑1 Limitless svojimi inovatívnymi technológiami a pútavým dizajnom naznačuje potenciál pre zážitky budúcich zákazníkov, ktorí oceňujú luxus.späť
Napíšte nám
Copyright © 2009 Autoshow.sk Dizajn a programovanie Atalon, s.r.o.